Пустушка для новонародженого: за чи проти

4 min read /
Пустушка для новонародженого: за чи проти

Пустушка для новонародженого: за чи проти

До лікарів часто звертаються за вказівками щодо використання пустушки у дітей, особливо щодо переваг та ризиків такого аксесуару, а також щодо того, коли правильно відлучати дитину. І наразі навіть серед педіатрів світового рівня є багато прихильників та противників пустушки. Вчені проводили чисельні дослідження, щоб проаналізувати плюси та мінуси її використання, та отримали різні, подекуди суперечливі результати. Спробуємо розібратися, які ризики та переваги мають пустушки для новонароджених більш детально.

Для чого потрібна пустушка?

Нехарчове смоктання є природним рефлексом для плода та новонародженого. Зазвичай воно проявляється тривалим “висінням” на грудях, а у разі неможливості цього — смоктанням рук та пальців. Пустушки для новонароджених здавна використовували для задоволення цього вродженого побажання, проте з часом виникла популярна думка, що ці аксесуари призводять до поганої гігієни та порушень поведінки.

Наразі існують неоднозначні думки, щодо того, чи корисною є дитяча пустушка. Проте від 75 до 85% дітей у західних країнах використовують таку річ (1).

Пустушка для малюка: аргументи «за»

Проведені дослідження показують, що пустушки для новонароджених можуть бути корисними для:

  • Полегшення болю. Їх рекомендують використовувати для заспокоєння дітей, які проходять незначні процедури у відділенні невідкладної допомоги (зокрема, катетеризацію, обрізання, вакцинацію, введення внутрішньовенної системи, люмбальну пункцію тощо).
  • Недоношенних дітей. Виявилося, що нехарчове смоктання пов'язане з коротшим перебуванням у лікарні, більш раннім переходом на годування з пляшечки для ентерального годування, швидким збільшенням ваги та скороченням випадків некротизуючого ентероколіту (1, 2).
  • Профілактики синдрому раптової дитячої смерті. Точний механізм користі пустушки для зниження частоти синдрому раптової дитячої смерті не повністю зрозумілий, проте використання аксесуара допомагає зменшити ймовірність перевертання малюка, збільшити збудження, підтримувати прохідність дихальних шляхів, зменшити гастроезофагеальний рефлюкс та апное уві сні (1).

Всі діти мають смоктальний рефлекс. І якщо порівнювати із смоктанням великого пальця, використання пустушки має більше переваг. Зокрема, пустушку завжди можна викинути, а з пальцем так не вийде.

Вибір, чи давати дитині пустушку, приймають лише батьки. Лікарям варто проінформувати батьків про можливі переваги та недоліки такого рішення.

Пустушка для малюка: аргументи «проти»

Питання, чи шкідлива пустушка для дитини, є дуже неоднозначним. Було встановлено, що використання даного аксесуара пов'язане з ризиком:

  • Передчасного завершення грудного вигодовуванняРекомендації ООН та ВОЗ говорять про те, що для збереження грудного вигодовування не варто давати дитині штучних сосків або пустушок. Деякі обсерваційні дослідження підтверджують, що використання пустушки може бути фактором раннього відлучення. Однак через безліч можливих спотворень і упереджень у вивченні людської поведінки точна причинно-наслідкова природа цього фактора залишається невідомою.
  • Виникнення середнього отиту. Вчені вважають, що смоктання пустушки може негативно впливати на функції євстахієвої труби, змінюючи її прохідність та баланс тиску між носоглоткою та середнім вухом (2).
  • Розвитку неправильного прикусу. Проведені дослідження підтверджують, що використання пустушки після трьох років пов'язане з вищою частотою формування неправильного прикусу, тому лікарі рекомендують відмовлятися від неї у віці до 2 років. Варто підкреслити, що використання ортодонтичних пустушок майже не впливають на негативні наслідки смоктання пустушки для прикусу (1). Тому під час відповіді на питання, яка пустушка краще для новонароджених, немає сенсу рекомендувати саме ортодонтичні варіанти.
  • Розвитку карієсу. Деякі батьки використовують пустушку для немовлят у поєднанні з підсолоджувачами (цукром, медом, сиропами). Це підвищує ризик виникнення карієсу.

Попри поширену популярність таких чуток, пустушки для новонароджених не є джерелом інфекції. Хоча на їх поверхні нерідко знаходяться грибки кандіда та патогенні бактерії, вони вкрай рідко викликають розвиток інфекційних хвороб. Для порівняння, смоктання пальця частіше призводить до інфекційних ускладнень (2).

Як вибрати дитячу пустушку?

Згідно з загальносвітовими рекомендаціями дитяча пустушка має бути:

  • зі щитком, який має отвори для повітря та діаметр на рівні 3,5 см або більше;
  • суцільною, адже моделі, що складаються з двох частин можуть розвалитися та призвести до задухи;
  • без ланцюжка на шию — він небезпечний з точки зору можливого задушення, будь-яка стрічка чи шнур дуже небезпечні (3).

Варто спробувати декілька різних розмірів та форм. Дитина може віддати перевагу стандартній “пляшковій” пустушці чи ортодонтичній моделі.

Поради для батьків: що можна та не можна при використанні пустушок

Наведемо кілька корисних порад для батьків, які допоможуть зробити використання пустушки для малюків більш безпечним:

  • починайте користуватися пустушкою тільки тоді, коли грудне вигодовування буде повністю налагоджено;
  • не замінюйте пустушкою чергове годування;
  • звертайте увагу на стан дитини — у разі голоду, втоми чи нудьги спробуйте обійтися без пустушки;
  • перед першим використанням опустіть пустушку в окріп на 5 хв, а потім почекайте, поки вона охолоне;
  • мийте пустушку гарячою водою з милом після кожного використання;
  • слідкуйте, щоб на пустушці не було тріщин або розривів;
  • уникайте занурення пустушки в солодке (цукор чи мед);
  • не пов'язуйте пустушку навколо шиї дитини;
  • не робіть пустушки самостійно, використовуючи соску для пляшечки, ковпачок або інші матеріали;
  • не дозволяйте маляті протягом всього дня використовувати пустушку (повзати з нею та ходити), адже такий аксесуар може викликати затримку мовлення та викликати проблеми з зубами;
  • не дозволяйте малюкові жувати соску (3).

Також лікарі рекомендують обмежувати час використання пустушки — її треба використовувати лише для сну чи досягнення комфорту у віці до 12 місяців. Потім треба поступово відмовлятися від такого аксесуара. Проте ніколи не можна використовувати покарання або приниження, щоб змусити дитину відмовитися від пустушки — варто діяти максимально м'яко та делікатно (3).

Література:

  1. SUMI SEXTON AND RUBY NATALE. Risks and Benefits of Pacifiers. Am Fam Physician. 2009;79(8):681-685
  2. Recommendations for the use of pacifiers. Paediatr Child Health. 2003 Oct; 8(8): 515–519
  3. Pacifiers (soothers): A user’s guide for parents. Paediatr Child Health. 2003 Oct; 8(8): 520–521