Чому дитина не набирає вагу?

4 min read /
Чому дитина не набирає вагу?

Питання, чому дитина не набирає вагу, є одним із найпоширеніших причин звернення за лікарською допомогою. Між тим далеко не завжди скарги батьків підтверджуються реальними антропометричними даними. Проте справжнє зменшення ваги може бути тривожним симптомом, який точно не варто залишати без уваги (1). Спробуємо розібратися, коли порушення темпів набору ваги може вказувати на недоїдання, та у якому разі такий стан може бути шкідливим для здоров'я та потребувати якомога швидшої корекції.

Небезпека поганого набору ваги

Поганий набір ваги у дітей за кордоном класифікують як «Failure to Thrive» або FTT. Такий стан є значним фактором ризику недоїдання та за відсутності лікування може призвести до затримки росту та спровокувати затримку розвитку, а також чимало інших значних довгострокових наслідків для дитини, що розвивається (2).

Зокрема підкреслюється, що затримка набору ваги нерідко корелюється зі споживанням недостатньої кількості необхідних макроелементів, вітамінів та мінералів для підтримки здорового розвитку мозку та інших органів та систем. Погане харчування негативно впливає на когнітивний розвиток, і цей вплив є сильнішим у молодших пацієнтів (особливо у тих, хто молодше 2 років). Деякі дослідження демонструють, що недостатній набір ваги може корелюватися зі:

  • зниженням IQ;
  • збільшенням нейрокогнітивних або поведінкових проблем (зокрема синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю);
  • труднощами у навчанні;
  • порушенням комунікативних навичок (2).

Причини поганого збільшення ваги у немовлят

Відповідь на питання, чому дитина не набирає вагу, може бути абсолютно різним. Найчастішою причиною такого порушення є недостатнє споживання калорій. І у багатьох випадках таку проблему можна скоригувати. Зокрема порушення набору ваги може бути викликане:

  • неправильним змішуванням суміші для дитини;
  • недостатнім об’ємом вживання грудного молока;
  • відсутністю знань батьків, щодо відповідних обʼємів харчування;
  • відмовою дитини від годування;
  • відсутністю харчової безпеки;
  • неадекватним виконанням батьківських обов'язків (2).

У деяких випадках дитина погано набирає вагу у разі наявності певних органічних патологій, які призводять до:

  • Недостатнього споживання калорій. Така картина може спостерігатися у разі орально-моторної дисфункції або краніофаціальних аномалій, які заважають пацієнту споживати достатню кількість калорій. Також немовля не набирає вагу у разі аномалій стравоходу, шлунково-стравохідного рефлюксу, стенозу пілоричного відділу – за таких аномалій відбувається втрата калорій через блювання.
  • Порушення всмоктування. У такому разі шлунково-кишковий тракт не здатен засвоїти їжу. Серед можливих захворювань, які можуть призвести до порушень всмоктування – запальні захворювання кишківника, целіакія, алергія на молочний білок, екзокринна недостатність підшлункової залози тощо.
  • Підвищеної потреби у калоріях. До такого стану можуть призвести вроджені вади серця, нирок або печінки, анемія, злоякісні пухлини та хронічні інфекційні захворювання.

Батьками, які переживають, чому немовля не набирає вагу, варто пам'ятати, що найчастіше така проблема пов'язана з неорганічними причинами (2).

Симптоми того, що немовля постійно недоїдає

Батькам важко зрозуміти, наскільки достатнім є харчування дитини. Серед червоних прапорців, які потребують швидкого звернення за медичною допомогою:

  • симптом «сухих пелюшок» - зменшення сечовипускання до 6 разів на добу та менше (за таких умов сеча стає концентрованою та темною);
  • короткотривале перебування біля грудей чи споживання неналежного об'єму суміші;
  • поверхневий сон, часті пробудження, капризність та плач без причин;
  • зміна стану шкіри – пересихання та блідість шкірних покривів;
  • ознаки порушень в роботі органів травлення – поява закрепів чи частих випорожнень;
  • зниження фізичної активності та емоційності дитини, втомлюваність, відмова від гри, менша соціальна активність.

У разі появи таких симптомів дитину має оглянути лікар.

Норми росту та ваги у дітей

Не всі діти з низькою вагою потребують детальної діагностики та лікування. Деякі малюки, які не відповідають нормальним параметрам зростання, можуть вважатися виключенням з правил та демонструвати адекватний набір ваги. Це стосується:

  • дітей, які стабільно ростуть уздовж перцентильної кривої;
  • недоношених дітей чи немовлят з внутрішньоутробною затримкою розвитку, які мають відповідне співвідношення ваги до росту та швидкості росту;
  • дітей із «наздоганяючим» темпом розвитку – у них вага та зріст у віці 6-18 місяців знижується до нижчих показників, а потім починає слідувати новим, більш низьким процентильним кривим;
  • дітей із затримкою конституційного росту – характерною ознакою цього стану є затримка кісткового віку, у таких дітей зростання триває довше, ніж у інших, проте призводить з часом до нормального дорослого зростання;
  • дітей із сімейним низьким зростом (2).

Що робити у разі недостатнього набору ваги у дитини?

Зазвичай для корекції набору ваги достатньо впровадити правильні стратегії годування для оптимізації споживання калорій. Паралельно важливо визначити, чому дитина не набирає вагу, та скоригувати таку причину.

Малюкам на грудному чи штучному вигодовуванні потенційно можна збільшити частоту та обсяг годувань. Слід підтвердити достатню кількість молока у мами, а якщо його недостатньо – забезпечити підтримку лактації. У разі використання суміші важливо впевнитись у правильності її змішування відповідно до інструкцій на упаковці (1).

Якщо дитина не переносить збільшення об'єму або частоти годування, лікарі можуть порекомендувати збільшити калорійність порцій. Існує кілька рецептів для приготування молочної суміші чи доповнення до грудного молока для досягнення вищої калорійності на порцію (1).Існують суміші для маловагових дітей та збагачувачі грудного молока. Але варто зазначити, що подібна тактика годування призначається виключно лікарем. 

Якщо ж дитина достатньо доросла для твердої їжі, варто збільшувати щільність калорій завдяки вживанню продуктів з більш високою калорійністю. Також лікарі рекомендують оптимізувати розпорядок домашнього годування, зменшити стреси щодо часу прийому їжі та уникати примусового годування. Батькам необхідно ознайомитись з інформацією щодо вибору здорової дієти, звести до мінімуму фруктові соки та інші порожні калорії (1).

У разі виявлення органічних проблем, через які дитина погано набирає вагу, відбувається специфічна терапія, спрямована на основне захворювання.

Література:

  1. Ashley E. Smith; Manan Shah; Madhu Badireddy. Failure to Thrive. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
  2. Lay Hoon Goh, Choon How How, and Kar Hui Ng. Failure to thrive in babies and toddlers. Singapore Med J. 2016 Jun; 57(6): 287–291.