Атопічний дерматит у дітей

5 min read /
123

Атопічний дерматит (АД) — це специфічна форма екземи. Це найпоширеніше хронічне запальне захворювання шкіри. Такий розлад пов’язаний із виникненням свербіжу, він зазвичай починається в дитинстві та проявляється сухістю шкіри, екзематозними ураженнями, а також ліхеніфікацією. Сучасні вчені вважають, що атопічний дерматит у дітей пов’язаний з іншими алергічними розладами, зокрема алергічним ринітом, астмою та харчовою алергією. Актуальні дані показують, що поширеність цього розладу зростає протягом кількох останніх десятиліть (1).


Симптоми та причини


Така хвороба є багатофакторною та гетерогенною. Якщо виникає атопічний дерматит у дітей, причини включають комплекс факторів довкілля, дефектів шкірного бар’єра та імунологічних аномалій. Варто враховувати, що з’ясування основних причин хвороби та розуміння механізмів, які спричиняють свербіж, є дуже важливим для визначення найефективніших методів лікування (2).


Атопічний дерматит є частиною атопічної тріади, що включає, окрім нього, алергічний ринокон’юнктивіт та астму. Тріада може починатися одночасно або послідовно в так званому «атопічному марші». У пацієнтів з атопічною тріадою спостерігається порушення шкірного бар’єра, а також верхніх та нижніх дихальних шляхів.


Якщо від атопії страждає хоча б один із батьків, ризик розвитку хвороби в дитини складає 50 %. У разі захворюваності обох батьків, ризик зростає до 80 %. Від батьків до дітей передаються генетичні зміни, зокрема втрата функцій філагрину (епідермального білка, що розщеплюється на природний фактор зволоження) (1).


Якщо виникає атопічний дерматит у дітей, симптоми залежать від віку. Зокрема в немовлят та дітей раннього віку з’являються набряклі папули та бляшки, поверхня яких може бути покрита везикулами чи скоринками (1). У дітей з атопічним дерматитом свербіж є універсальним симптомом, а ксероз — загальною ознакою.


Гострі ураження характеризуються сверблячими папулами та еритемою, появою екскоріації та виділенням серозного ексудату. Хронічний атопічний дерматит проявляється ділянками ліхеніфікації та фіброзними вузликами (3).


Учені розробили діагностичні критерії, які дають змогу поставити дитині діагноз АД. Вони включають 5 основних клінічних ознак:

 

  • свербіж;
  • хронічний, рецидивуючий перебіг;
  • типовий розподіл (враження певних зон);
  • сімейна історія атопії;
  • початок у віці до 2 років.

Загострення хвороби провокується тригерами — спекою, пітливістю, тривогою, інфекціями. У дітей молодшого віку харчова алергія також може відігравати певну роль у загостреннях. Проте тестування на харчову алергію в дітей може бути обмежене у зв’язку з низькою прогностичною цінністю (3).


Найчастіші зони ураження


Атопічний дерматит у дітей раннього віку локалізується на шкірі голови, обличчі та розгинальних поверхнях кінцівок. Немовлята рідко мають АД, що вражає область шкіри під підгузками, проте вони можуть бути чутливими до інших причин пелюшкового дерматиту, зокрема кандидозу чи себорейного дерматиту.


Атопічний дерматит у немовлят та дітей раннього віку класично менше проявляється ексудативними плямами або бляшками в зоні передліктьових чи підколінних ямок (1).


Діагностика: лабораторні та інструментальні дослідження


Зазвичай атопічний дерматит у немовлят може бути діагностовано за наявності свербежу та 3 або більше з наступних ознак:

  • видимий дерматит у згинальних поверхнях (ліктях або позаду колін) або видимий дерматит на щоках у віці до 18 місяців;
  • наявність згинального дерматиту або дерматиту на щоках в анамнезі;
  • сухість шкіри за останні 12 місяців;
  • астма чи алергічний риніт (або наявність атопічних захворювань в анамнезі у родичів першого ступеня);
  • поява ознак та симптомів у віці до 2 років (4).

Варто враховувати, що ряд захворювань може проявлятися екзематозними висипами й може бути помилково діагностовано, як атопічний дерматит у дітей. Є кілька первинних імунодефіцитних захворювань із вираженим алергічним запаленням, які можна прийняти за типовий АД. Проте для багатьох із них характерне серйозне та обширне ураження шкіри або під час народження, або в перші тижня життя, що є нетиповим для атопічного дерматиту (3).

Лікування атопічного дерматиту

Лікування атопічного дерматиту у дітей — це комплексна задача, яка має включати чотири основні компоненти, зокрема уникнення тригерів, щоденний догляд за шкірою, протизапальну терапію та інші додаткові методи (1). Основні цілі лікування — покращення якості життя та профілактика інфекційних ускладнень із мінімізацією потенційних побічних ефектів ліків (3).


Дітям з атопічним дерматитом необхідно два рази на день використовувати пом’якшувальні засоби для шкіри — вони наносяться протягом трьох хвилин після виходу з теплого душу або ванни (до висихання шкіри). Ці засоби створюють бар’єр, що перешкоджає втраті води, відновлюють роговий шар шкіри, зменшують потребу в місцевих кортикостероїдах для контролю спалахів та зменшують свербіж. Мазі є більш ефективними, ніж креми, проте креми не спричиняють оклюзійного фолікуліту та легше переносяться в спеку та вологі дні, а також під час навчання в садочку чи школі (3).


Для усунення запального компонента хвороби зазвичай використовуються місцеві кортикостероїди. Вони допомагають лікувати гострі спалахи, а в тяжких випадках можуть допомогти в контролі АД. Чим лікувати атопічний дерматит у дітей треба вирішувати в індивідуальному порядку, проте сучасні вчені рекомендують обирати препарати із найнижчою активністю, щоб мінімізувати побічні ефекти. У разі запалення середнього та тяжкого ступеня важливо поетапно коригувати активність гормональних препаратів, які будуть використовуватися, враховуючи тяжкість спалаху та локалізацію запалення. Зокрема для профілактики повторних загострень дуже важливо поступово знижувати активність ліків. Також у якості тривалого протизапального лікування можуть використовуватися інгібітори кальциневрину (3).


Деякі пацієнти можуть отримати користь від пробіотиків. Учені довели, що такі препарати можуть посилити імунну систему та запобігти розвитку алергічної відповіді антитіл IgE. При несприятливому сімейному анамнезі пробіотики рекомендовані вагітним жінкам та матерям, що годують малюка груддю (1).


Якщо діагностовано атопічний дерматит у дітини, чим лікувати таку хворобу вирішується суто в індивідуальному порядку. Малюк із таким діагнозом має перебувати під контролем лікаря.

  1. Logan Kolb; Sarah J. Ferrer-Bruker. Atopic Dermatitis. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
  2. Pınar GÜR ÇETİNKAYA and Ümit MURAT ŞAHİNER. Childhood atopic dermatitis: current developments, treatment approaches, and future expectations. Turk J Med Sci. 2019; 49(6): 963–984.
  3. Jonathan J. Lyons, Joshua D. Milner, and Kelly D. Stone. Atopic Dermatitis in Children: Clinical Features, Pathophysiology and Treatment. Immunol Allergy Clin North Am. 2015 Feb; 35(1): 161–183.
  4. Atopic eczema in under 12s: diagnosis and management. NICE Clinical Guidelines, No. 57. London: National Institute for Health and Care Excellence (NICE); 2023 Jun 7.